>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

(Men) Australian Open 2018 - turniej główny (15.01-28.01.2018)

Status
Zamknięty.
Waldi1979 1,6M

Waldi1979

Administrator
Członek Załogi
Australian Open 2018


Miejsce: Melbourne, Australia
Data: 15.01.2018 - 28.01.2018
Nawierzchnia: Hard
Rozmiar drabinki: S-128 D-64
Pula nagród: $22,624,000
Oficjalna strona internetowa turnieju: http://www.ausopen.com/index.html
Drabinka turnieju singlowego: http://www.ausopen.com/en_AU/scores/draws/2018_MS_draw.pdf
Drabinka turnieju deblowego: http://www.ausopen.com/en_AU/scores/draws/md/index.html
Plan gier: http://www.ausopen.com/en_AU/scores/schedule/index.html
Zestawienie kursów: http://www.oddsportal.com/tennis/australia/atp-australian-open/

Kursy na zwycięstwo fortuna



Zapraszam wszystkich do dyskusji i pisania analiz
 
filipek1996 1,3K

filipek1996

Użytkownik
Nick Kyrgios wygra Australian Open @17 Bet365
Ostatnio na początku Grudnia czytałem taki mały artykuł o nowych zasadach na AO, które między innymi zaostrzały kary do tzw. &quot;dziwnych spotkań&quot; i podejrzanych kreczy (postaram się znaleźć i wrzucić tu link). Od razu w głowie pojawił mi się typ na Kangura, to już najwyższy czas na wygranie jakiegoś szlema. Ostatnie Masters i finał z Dimim to jawne odpuszczenie meczu, tutaj liczę, że taka akcja już się nie zdarzy. Drabinka dość przyjemna, a sam Kangur na hardzie, u siebie w Australii jest w stanie pyknąć każdego, moim zdaniem to jest nawet lepszy od Nadala, Dimiego czy obecnie śmiesznego Djoka. Liczę, że w końcu da z siebie 100%, nie będzie udawał, że nie chce mu się grać i wygra szlema, bo patrząc na konkurencje to kiedy jak nie teraz? Raczej warto.
 
madman01 12,1K

madman01

Użytkownik
Problem z tym że ma głowe nie na miejscu, wielki talent i umiejętności ma, ale to jak zachowuje się na korcie woła o pomste do nieba, bardzo dobre zagrania przeplata fochami, wg. mnie to nie jest gracz na wielkiego szlema, dobrze się zapowiadał ale sodówka uderzyła do głowy, wszystko jeszcze przed nim ale jak nie zmieni swojego zachowania i nie przyłoży sie do gry niz do popisywania to Rogera, Nadala cxy kogos ze scislego topu na szlemie nie ogra, chociaz juz mu się udawało, w mniejszych turniejach, ale za wcześnie uwierzył w siebie bo na szlemie zadnego sukcesu jeszcze nie odniosł, po za tym w turnieju przed australian open narzekał na uraz kolana miał bandarze i co chwile krzywa mine jakby odczuwal ból, wiec gracz ktory nie jest w 100 % zdrowy nie typował bym nigdy do końcowego triumfu...
 
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Jeśli chodzi o graczy, którzy są zaliczani do faworytów turnieju, to losowanie było naprawdę szczęśliwe dla : Nadala, Dimitrova, Cilica, Kyrgiosa.
Co do zwycięzcy turnieju, to obawiam sie, że Djokovic może to wygrać. Z tego co widziałem, to ograł wysoko Thiema i wydaje sie, że jest dobrze przygotowany.
 
qarny 2,1K

qarny

Użytkownik
Jeśli chodzi o graczy, którzy są zaliczani do faworytów turnieju, to losowanie było naprawdę szczęśliwe dla : Nadala, Dimitrova, Cilica, Kyrgiosa.
Co do zwycięzcy turnieju, to obawiam sie, że Djokovic może to wygrać. Z tego co widziałem, to ograł wysoko Thiema i wydaje sie, że jest dobrze przygotowany.
A co to Thiem to jest jakiś wyznacznik? Thiem i Djokovic to sobie pograją góra do 4 rundy i do widzenia.
 
filipek1996 1,3K

filipek1996

Użytkownik
Problem z tym że ma głowe nie na miejscu, wielki talent i umiejętności ma, ale to jak zachowuje się na korcie woła o pomste do nieba, bardzo dobre zagrania przeplata fochami, wg. mnie to nie jest gracz na wielkiego szlema, dobrze się zapowiadał ale sodówka uderzyła do głowy, wszystko jeszcze przed nim ale jak nie zmieni swojego zachowania i nie przyłoży sie do gry niz do popisywania to Rogera, Nadala cxy kogos ze scislego topu na szlemie nie ogra, chociaz juz mu się udawało, w mniejszych turniejach, ale za wcześnie uwierzył w siebie bo na szlemie zadnego sukcesu jeszcze nie odniosł, po za tym w turnieju przed australian open narzekał na uraz kolana miał bandarze i co chwile krzywa mine jakby odczuwal ból, wiec gracz ktory nie jest w 100 % zdrowy nie typował bym nigdy do końcowego triumfu...
Dlatego co do zachowania wspomniałem o tym artykule, gdzie będą kary nawet w punktach. Duży kurs na Kangura, a jest w stanie aktualnie pyknąć każdego. Co do kontuzji kolana, niby narzekał, a na treningu codziennie. Zobacz co robi Kangur, oddaje seta i później zaczyna grać w miare normalnie i łatwo wygrywa, to samo robi Fogg na clayu - taki typ zawodników. To jest inny poziom, a patrząc na początkową drabinkę to zbytnio się nie nabiega. Dlaczego na Wielkim Szlemie ma nie pokonać Nadala? Przecież Nadal na hardzie to bardziej nazwisko, z resztą na turnieju ATP 1000 w Cincinnati nawet się zbytnio nie spocił. Pod względem fizycznym to przykładowo taki Kangur,Djoko czy Delpo powinni Federrerów i Nadalów składać bezproblemowo, szczególnie na hardzie. Na Federrera też kurs żałosny, a przecież narzekał na plecy, szczególnie w finałach i oddając sety, z resztą Fedex ma 36 lat, a ludzie tu wymagają ciągłej formy z przed lat i sportowych cudów na każdym większym turnieju. Nadal na prawdę miał problem z kolanem, przez jego styl gry, gdzie musi wybiegać sobie zwycięstwo i co? I kurs @4.50. Prędzej tą edycje Australian Open wygra Delpo/Kangur, niż Djoko bez bomby @4.50 (to to w ogóle, bez komentarza, chyba, że udawał), Nadal @4.50, wegetarianin Zverev @9.. Value na pewno jest, bo Kangur jest po prostu lepszym zawodnikiem, te 100% to wyjdzie zapewne dopiero jak trafi na kogoś porządnego, się okaże co z tego będzie ????
 
tygrys91 92

tygrys91

Użytkownik
Kursy na Wawrinkę cały czas rosną, dochodzą już do 1.5, albo nawet więcej. Co prawda Stan nie grał od pół roku, ale nie wydaje wam się, że przy takich kursach warto na niego zagrać przeciwko Berankisowi?
 
pikarafa17 2,6K

pikarafa17

Użytkownik
Panowie jakbym mial zaryzykowac to np na Goffina za 500 zl ..
Czemu nie ?? Goffin maratony 5 setowe nawet dwa pod rzad zagrac może. Caly czas w formie z koncowki roku. Po kontuzji we French Open zaczal grac poziom wyzej wg mnie.
Nadal kontuzja, Rog tez niemrawa koncowka roku. Wg mnie Goffin jest w stanie wygrac ten turniej i zaskoczyc caly tenisowy swiat. Osobiscie zastanawiam sie czy nie pograc tego , wóz albo przewóz .. Djoko z jakas skarpeta na prawej rece gra wiec kontuzja tez. Jedyne zagrozenie dla Goffina to Federer w polfinale albo w cwiartce ale chyba Roga ma w polfinale, i tu jak Goffin ogra Roga zagra w finale, scenariusz mozliwy..Co powiecie ??
 
wawo 6,5K

wawo

Użytkownik
W gornej drabince oprocz Nadala z powazniejszych graczy jest Cilic Dimitrov i kyrgios. O ile Cilic zawsze slabo w AO, Kyrgios niepokolei w glowie to Dimitrova mozna smialo typowac do pokonania Nadala.
W drugiej polowce juz jest gwiazdozbior Fedex Djoko Del Potro Goffin czy nawet Wawrina jak jednak mu sie bedzie chcialo obciazac kolano. Jesli ktos inny z wymienionych dojdzie do finalu to znaczy ze bedzie to jeszcze lepszy turniej niz przed rokiem.
Ps: jest jeszcze Zverev ale uwazam ze akurat on odpadnie najszybciej.
 
U 0

Usunięty użytkownik 153241

Gość
Jak dla mnie szybciej Nick to wygra. Cenie bardzo Belga, ale za Ozi przemawiają ściany. Gospodarze ułożą wszystko pod niego. On też może z każdym wygrać co nie raz udowodnił tylko czy sił wystarczy ? Podobno zabrał się za trening i zmądrzał. Ma 22 lata i powoli czajnik powinien wyregulować ( link wrzucałem ostatnio, jest powyżej). Belg w 1/8 ma Del Potro , jak dojdzie ???? gigant..potem 1/4 Federer. Nick jak wyjdzie z 1/8 ( najpierw Shapovalov lub Tsong i potem Dimitrov lub Rublew ) to pójdzie już z górki ???? MacEnroe już dawno widział w nim nr jeden.
Już widzę plan gier na poniedziałek pod Nicka na Hisense Arena. Gra ostatni mecz już bez upału a Federer zaczyna we wtorek ???? Tylko czy Nick to wykorzysta?
 
pikarafa17 2,6K

pikarafa17

Użytkownik
Jak slysze o Nicku to az mnie krew zalewa.. Nick kontuzja kolana, chimeryczny, watpie zeby cos zdzialal.. Co do Goffina: z Delpotro ciezki mecz ale wg mnie ogra ta gore .. Delpo nie czuje Ozi open, teraz baty od Bautisty wiec forma srednia.. Ja poszedlem w Goffin i Rog w cwiercifinale i Dimitrov w polfinale, gdyz Dimi ma dosc latwa drabinke, Nadala dopiero w polfinale wiec wzialem go po mega kursie ze znajdzie sie w 4 ;) do tego troche pilki i gitara.. ;)
https://www.efortuna.pl/pl/strona_glowna/nahled_tiketu/index.html?ticket_id=Mzk5MDQ4NDEzNTMzNDgwMDo3Xy4oajCSPbGcs44=&amp;kind=MAIN
no to jutro tylko Losserpool a potem tenis ;) patrzac na drabinke calkiem mozliwy kupon do wejscia ale to dopiero rzeczywistosc pokaze ????
 
qarny 2,1K

qarny

Użytkownik
A dla mnie bierze to niedoceniany przez wielu Grzegorz Dimitrov.
On jest doskonale przygotowany pod względem motorycznym.
Zwycięstwo w Londynie jak sam powiedział : &quot;odblokowało mnie&quot; i sądzę, że teraz wzniesie się półkę wyżej ze swoimi umiejętnościami. Nie patrzcie na jakieś spotkania przed AO bo to gówno są warte. Liczy się to, kto jest 100 procent zdrowy i w formie na turniej. Dimitrov taki będzie i wg. mnie on to wygra.
 
pikarafa17 2,6K

pikarafa17

Użytkownik
A dla mnie bierze to niedoceniany przez wielu Grzegorz Dimitrov.
On jest doskonale przygotowany pod względem motorycznym.
Zwycięstwo w Londynie jak sam powiedział : &quot;odblokowało mnie&quot; i sądzę, że teraz wzniesie się półkę wyżej ze swoimi umiejętnościami. Nie patrzcie na jakieś spotkania przed AO bo to gówno są warte. Liczy się to, kto jest 100 procent zdrowy i w formie na turniej. Dimitrov taki będzie i wg. mnie on to wygra.
pogralem go tylko na polfinal. Jak Rafa sie odblokuje to Grzegorz z nim nie wygra . Spojrz na mecz Rafa vs Goffin. Rafa z kontuzja a i tak Goffinowi urwal seta.. Rafa to dzik i jak kolano nie bedzie przeszkadzac to strach ... Rafa to najwiekszy walczak w tourze..
Jak Rafa z kontuzja tak swiruje ... a gdzie jak zlapie zdrowie .. miazgaa..

 
Otrzymane punkty reputacji: +18
wawo 6,5K

wawo

Użytkownik
Nie ma co sie podniecac tymi towarzyskimi pojedynkami. To przeciez for fun dla lepszych. Gra zaczyna sie 15 stycznia o 1:00. Zapraszam!
A co do artykulu wyzej to tak jakby za pewnik brac attkuly z polskich stron o polskich sportowcach, zwykle dmuchanie balona. Btw w zeszlym roku z kyrgiosem bylo to samo
 
znamsietylkonatenisie 175

znamsietylkonatenisie

Użytkownik
Na początku chciał bym się przywitać, ponieważ to jest mój pierwszy post. &quot;Siedzę&quot; głownie w męskim tenisie i tylko na tym skupiam swoją uwagę. Od siebie mogę obiecać solidne i rzetelne analizy podparte własną wiedzą na przestrzeni kilkunastu lat. Pozdrawiam i plusików życzę all. ;)


Anderson vs Edmund
Edmund @ 2,96 fortuna ✅
Kurs na Brytyjczyka zdecydowanie przesadzony. Obaj bazują na serwisie i przede wszystkim forhendzie, który moim zdaniem zdecydowanie solidniejszy posiada Kajlik. Anderson przegrał finał w Iniach, po drodze pokonując mimo wszystko zawodników o klasę niżej niż jest choć by właśnie Edmund. Męczarnie z Monteiro, który zdecydowanie woli mączke niż hardzik. Również ciężki mecz z Kukuszkinem. Co do spotkań z zawodnikami jak Paire, Dogopo, Fog itp itd nie odnoszę się bo nikt nie wie co tym pajacom siedzi w głowach i są kompletnie nie przewidywalni, jest to żaden wyznacznik. W finale Simon &quot;alaprzebijak&quot; pokazał miejsce w szeregu dryblasowi. Edmund w Brisbane pokonał dwóch młodziaków, którzy w przyszłości będą się bić o najlepsze miejsca w tourze bez dwóch zdań, mowa oczywiście o Shapovalovie i Chungu. Przegrał po na prawdę dobrym spotkaniu z jego strony z Dimitrovem. Tajbreki są nieuniknione, to jest pewne. Edmund w wymianach zdecydowanie bardziej solidny i regularny, Anderson będzie od czasu do czasu szukał pójścia do siatki, co może go zgubić bo w wymianach po prostu wymięka, Kajlik będzie na pewno rzucał z jednej na drugą, aby Kevinek jak najwięcej biegał. Krótko mówiąc...grzechem jest nie pograć w stronę Brytyjczyka.
Cuevas vs Jużny
Cuevas @ 1,60 fortuna ✅
Gram na Urugwajczyka, który ogólnie rzecz biorąc jest zawodnikiem zdecydowanie bardziej kompletnym niż Rosjanin, którego osobiście nie trawię, no może nie tyle jego co jego styl gry, który zanudza na śmierć.
Dla Michaiła będzie to pierwsze spotkanie w tym sezonie, co już powinno dawać sporo do myślenia. Przeciętny serwis, nie można powiedzieć, iż ofensywna gra bo od tych slajsów to się za przeproszeniem rzygać chce i Pablo doskonale wie co trzeba będzie z tym zrobić. Bekhend jak i forhend na wysokim poziomie, na pewno w obu aspektach lepszy od Ruska. Dla mnie to jeden z tych małych &quot;pewniaków&quot; pierwszej rundy.
Sela vs Harrison
Harrison 3:0 @ 2,38 fortuna ⛔
Mierny Dudi, który moim zdaniem nie zakończy obecnego sezonu w pierwszej setce i szybko z niej wypadnie, nie będzie miał zbytnio wielkich szans z Amerykaninem. Izraelczyk to mimo wszystko poziom czelków, nawet w 250 nie ma zbytnio nic do powiedzenia. &quot;Grał&quot; w czelku w Canb, gdzie poleciał w pierwszym spotkaniu z mimo wszystko 21 letnim amatorem, przegrywając w dwóch setach. Kompletnie nie widzę tutaj szansy dla Seli, za wysokie progi-taka prawda. Harrison rozruch zrobił w Brisbane, gdzie w finale uległ w dwóch setach Kyrgiosowi. Gładziutkie zwycięstwo Amerykanina, innej opcji nie widzę.
Tsitsipas vs Shapovalov
Tsitsipas @ 2,01 fortuna ⛔
Dwoje młodych, utalentowanych, przyszłościowych zawodników, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Idę w stronę starszego i moim zdaniem bardziej regularnego, rozsądnego Greka. Osobiście uważam, że jest to jeden z najlepszych bekhendów w tourze jeśli chodzi o Stefcia. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jego rozsądnej gry, chłopak preferuje zdecydowanie ofensywny styl, dobry serwis, świetny bekhend jak wspomniałem a ponadto potrafi skończyć forhendem jak mało kto. Chłopak przypomina mi trochę Thiema, choć odważę się powiedzieć, że jego bekhend za parę lat będzie jeszcze lepszy niż obecnie Dominika. W Katarze pokonał Ryśka gładziutko, który w pewnym momencie rozkładał ręce, będąc totalnie bezradnym na to co wyprawia Grek. Denisowi, również nie można niczego odmówić, bardzo dobry bekhend, forhend i niczego sobie serwis, choć jak u wielu, w moich oczach tutaj za umiejętnościami póki co nie nadąża głowa i nie trzeba tłumaczyć jak jest to ważne. Liczyłem coś około ~1,70 na Greka, ale jeśli taki mały &quot;prezencik&quot; serwują to trzeba to po prostu zagrać.

Millman vs Coric
Millman @ 2,09 fortuna ✅
Rozkładały mnie na łopatki, porównania Chorwata do Djokovica. Po prostu. Moim zdaniem nie ma miejsca w przyszłości dla niego, choć by w pierwszej 10tce. Chłopak często ratuje się serwisem, w wymianach, czeka nie wiadomo na co i bezsensownie przebija, przebija i jeszcze raz przebija. Na pewno nie można powiedzieć, że jest to zawodnik z szerokim wachlarzem zagrać bo tak po prostu nie jest. Dla mnie jest to ktoś w stylu Troickiego. Millman wrócił kilka miesięcy temu po kontuzji i pnie się w górę. Gra u siebie co jest sporym plusem. Zagrał świetne spotkanie z Dimotrovem, gdzie miał dwie piłki meczowe, których oczywiście nie wykorzystał. Publiczność działała na niego jak płachta na byka. Świetnie grał w defensywie, momentami po prostu jak nie on. Z Chorwatem będzie miał zdecydowanie więcej czasu na reakcje i decyzje. Idę w stronę Australijczyka, którego publiczność poniesie do zwycięstwa.
Jeśli o zwycięzce AO to gram Dojokvica, który wraca głodny gry i obecnie nie zbyt kto może mu stanąć na drodze, bo mimo wszystko Federer gra do jednego przełamania, na pewno nie jest w stanie wytrzymać więcej niż 2 pięcio setówek, jeśli chodzi o Nadala to wiemy jaka jest sytuacja z kolanem, choć doskonale pamiętamy, że nawet w pełni zdrowy Rafa najczęściej nie miał szans z Serbem. Kyrgios ? proszę was...ten gość dalej niż w ćwierćfinale się nie zamelduje. Już prędzej stawiał bym na Goffina niż Nicka. Po cichutku liczę również na dobry występ Dimitrova, którego stać na półfinał.​
 
Otrzymane punkty reputacji: +27
undertaker_tsw 2,1K

undertaker_tsw

Użytkownik
Ferrer-Rublev over 3,5 seta @ 1,54 Unibet✅
Rublev win @ 1,9 Unibet✅
Kursy po 1,9 a na over az tyle? Na papierze jedno z najciekawszych spotkań jutrzejszego dnia. Różnica kilku pokoleń tenisowych. Ferrer wydaje sie być dobrze przygotowany do jednego ze swoich ostatnich sezonów. Biega jeszcze bardzo dobrze. Wiadomo doswiadczenie jak mało kto. Rublev z kolei jeszcze miewa duże przestoje i potrafi sie bardzo frustrować na korcie. W 3-0 dla kogokolwiek nie wierze bo Ferrer jest zbyt ambitny i doświadczony żeby przegrac 0-3 ale też już zbyt wiekowy i bez kończących strzałów zeby wygrać 3-0.
Dla mnie mimo wszystko jednak Rosjanin wygra to spotkanie. Gdyby mecz był do dwóch setów to skłaniałbym sie ku Ferrerowi . Wiadomo zawsze kondycyjnie był świetny jednak wieku nie oszuka. Im dłuższy będzie mecz tym jednak dla mnie Rublev ma większe szanse.Ferrer musi wybiegać spotkanie ale na takim dystansie i to za dnia nie wydaje mi sie, zeby dał rade. Może po prostu peknąć w pewnym momencie.
Tsitsipas-Shapovalov over 39,5 @ 1,7 Unibet⛔
Kolejne ciekawie zapowiadające sie spotkanie i tutaj tez minimum 4 sety jak nic. Dla mnie mimo wszystko to Grek jest większym talentem jednak z kolei Denis już wieksze doświadczenie, więcej spotkań w wielkim szlemie i największych turniejach. Myśle, ze tutaj przynajmniej do pewnego momentu będize cięzko o przełamania. Tsitsipas dobrze serwuje i nieźle gra pod siatką ale moze tez miec problemy z lewą ręką Kanadyjczyka. Prestiżowe spotkanie młodzianów powinno potrwać troche.
Carreno Busta- Kubler -1,5 seta @1,61 Unibet✅
Nie wierze, ze Hiszpan tutaj odda więcej niż seta. Jego siła spokoju i taktyczny zmysł powiny utrzymać w ryzach gracza no name z Australii. Nie wypada tutaj dziesiątej rakiecie świata uwikłać się w jakies 5 setów.
 
D 1,3K

dz1916

Użytkownik
Panowie, czas rozpocząć chyba dyskusję na temat poszczególnych meczów na 1 rundę.
Basilashvili - Melzer
Typ: Basilashvili -1.5 seta @1.9

✅ ✅
Gruzin złapał już trochę doświadczenia w zeszłym sezonie, końcówka nieco słabsza, ale Melzera, który na twarde korty wchodzi ze trzy razy w roku i przeważnie przegrywa (ostatnie próby to porażki z Duckhee Lee i Gerasimovem), powinien ograć spokojnie.
Isner - Ebden
Typ: over 3.5 seta @1.62
✅ ✅
Ebden trochę się odbudował w drugiej części sezonu, ostatnio omal nie wygrał z Kyrgiosem (choćnie wiem jak wyglądał ten mecz, na ile Kyrgios potraktował to poważnie), a Isner jak na razie jeden mecz przegrany z Chungiem, także może mieć problem, aby skończyć to w trzech setach. U siebie Ebden powinien podjąć walkę.
Muller - Delbonis
Typ: Delbonis under 17.5 gema @1.74
✅ ✅
Na handi -1.5 setowe na Mullera mamy 1.41, więc to wydaje się korzystniejsze rozwiązanie. Delbonis coraz mniej gra na hardzie, a wyniki w Brisbane i Sydney wołają o pomstę do nieba. Muller może nie jest w wysokiej formie, ale Delbonisa powinien odprawić spokojnie.
Anderson - Edmund
Typ: over 37.5 gema @1.70
✅ ✅
Powinniśmy mieć co najmniej cztery długie sety. Edmund dobrze pokazał się w Brisbane, podobnie jak Anderson w Chennai, ale co widać szczególnie to, że obaj grają dość często długie mecze. Serwis powinien obu siedzieć i tie-breaki mocno realne. Przed rokiem na RG grali pięć setów.

Bautista Agut - Verdasco
Typ: over 3.5 seta @1.55
Pojedynek dwóch Hiszpanów, jeden podbudowany wygraną w Auckland, drugi nigdy nie oddaje w Szlemach bez walki. Nie widzę opcji, aby skończyło się w trzech setach. Ostatnie dwa mecze wygrane przez Verdasco.
Paire - Garcia Lopez
Typ: over 3.5 seta @1.53
Francuz to nie sądzę, aby był w stanie zagrać trzy równe sety. Doświadczony Hiszpan powinien wykorzystać przestoje.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom