>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<
Fortuna bonus

Matura 2015

kraysky 0

kraysky

Użytkownik
Witam. W przyszlym roku w maju bede pisal mature, mam to szczescie, ze bede pisal jeszcze stara mature. Mam do Was pytanie: czy moglibyscie Mi polecic jakies ksiazki, opracowania lub materialy, ktore pomoga Mi w przygotowaniach? Zalezy Mi na dobrym wyniku.

Pozdrawiam!
 
R 4,1K

robson1416

Forum VIP
Witam. W przyszlym roku w maju bede pisal mature, mam to szczescie, ze bede pisal jeszcze stara mature. Mam do Was pytanie: czy moglibyscie Mi polecic jakies ksiazki, opracowania lub materialy, ktore pomoga Mi w przygotowaniach? Zalezy Mi na dobrym wyniku.

Pozdrawiam!
Napisz co zdajesz oprócz Polskiego i Języka obcego ;)
 
gystlik 13,2K

gystlik

Użytkownik
Po pierwsze to z czego chcesz tą maturę pisac (mówisz, że zależy Ci na dobrym wyniku - więc raczej nie chodzi Ci tylko o samo zdanie...). - No i ewentualne studia, tak? - Jakie kierunki się upatrzyły dalej - bo na 3/4 isc nie warto :cool:
 
mag84 1,7K

mag84

Użytkownik
Witam. W przyszlym roku w maju bede pisal mature, mam to szczescie, ze bede pisal jeszcze stara mature. Mam do Was pytanie: czy moglibyscie Mi polecic jakies ksiazki, opracowania lub materialy, ktore pomoga Mi w przygotowaniach? Zalezy Mi na dobrym wyniku.

Pozdrawiam!
sory, ale starą maturę to pisałem ja ???? wypracowania z polaka i historii plus ustne polski, historia i dojczland ???? To była stara matura !
 
kraysky 0

kraysky

Użytkownik
No dobra, chodzi o stara podstawe programowa.
Zależy Mi na dobrym napisaniu podstawy + matematyka rozszerzona i geografia z dodatkowych.
 
ramzesa 13,8K

ramzesa

Forum VIP
Moim zdaniem najłatwiej nałapać z geografii rozszerzonej. 60-70% to żaden wielki wyczyn, a punktów może sporo wpaść. Podstawa jest bardziej teoretyczna. Na rozszerzeniu masz sporo pytań na myślenie. Jak jesteś inteligentny i coś tam wiesz o świecie to napiszesz lajtowo.
Nie wiem jaką książkę Ci polecić. Wydaje mi się, że te repetytoria są bardzo ok i podstawową bazę zdobędziesz. Oglądaj jakieś filmy na YT, czytaj artykuły. Wiedze zdobywasz przez całe życie ;)
 
catalona 704

catalona

Użytkownik
Moim zdaniem najłatwiej nałapać z geografii rozszerzonej. 60-70% to żaden wielki wyczyn, a punktów może sporo wpaść. Podstawa jest bardziej teoretyczna. Na rozszerzeniu masz sporo pytań na myślenie. Jak jesteś inteligentny i coś tam wiesz o świecie to napiszesz lajtowo.
Nie wiem jaką książkę Ci polecić. Wydaje mi się, że te repetytoria są bardzo ok i podstawową bazę zdobędziesz. Oglądaj jakieś filmy na YT, czytaj artykuły. Wiedze zdobywasz przez całe życie ;)
Podobnie jest z Wiedzą o społeczeństwie. Większość pytań odnosi się do tekstów zawartych w egzaminie, więc wystarczy uważnie czytać i ma się 40-50%. Ostatnie pytanie, to też wiedza ogólna z Polski i ze świata. Sam miałem na swojej &quot;20 lat przemian politycznych i gospodarczych w Wolnej Polsce po 1989 roku&quot;, także wystarczy wiedzieć co się dzieje wokół Ciebie. Na podstawach teoretyczna część (książki WOS).
Podobnie jest z historią, chociaż tu raczej trzeba lubić bawić się z archiwalnymi, starymi tekstami, które też nie zawsze bywają łatwe do zrozumienia. Podstawy to lekkostrawna historia, ważne daty, osoby, bitwy. Jeśli jako tako nie przysypiałeś na historii to można powyżej 40% na miękko.
Z opracowań z WOS-u polecam Vademecum. Nie wiem, czy weszło cos nowego na rynek, ale pewnie aktualizują ciągle Vademecum. Podobnie jest z innych przedmiotów. Z geografii dużo pracy z mapą wystarczy ;)
 
aislinnek 202

aislinnek

Użytkownik
Geografia tylko vademecum wydawnictwa Operon. Do tego trochę wiedzy własnej, stare arkusze maturalne i spokojnie &gt;70%, jeżeli nie będzie jakiegoś testu &quot;z kosmosu&quot;. Podstawki to formalność.
 
zabek 3,6K

zabek

Forum VIP
Ja powiem od siebie Ja mam vademecum Operonu chyba. Jesli Cie interesuje moge sprzedac. Jednak tak jak mowil Ramzes, tutaj najlepsze sa notatki. Mialem naprawde swietnego nauczyciela z Geografii i jego notatki na spokojnie wystarczyly do napisania matury na 70% z roszerzenia. Polecam rowniez ogarnac mapki, zeby wiedziec co gdzie jest i mniej wiecej czym sie charakteryzuje panstwo. Takie zadania sa czesto. Dla mnie akurat to byly najprzyjemniejsze zadania, bo mapa to dla mnie mozna rzec miod. Takie zadania zawsze byly dla mnie najlatwiejsze, poniewaz dosyc spora mam wiedze na tematy polityczno-gospodarcze. Co do matematyki to polecam zbiory zadan Andrzeja Kiełbasy. Jesli kogos interesuje fizyka to zbior zadan Krzysztofa Chyli jest chyba najlepszy. Niektore zadania to kosmos, ale przynajmniej sie nauczysz. Angielski to hm, w szkole mialem z Longmana repetyrorium. Naprawde bardzo fajne, chociaz ja uczylem sie raczej czytajac ksiazki po angielsku + robiac zadania gramatyczne. Mam gdzies w pdfie prawdopodobnie, moze jakies ksiazki w takiej formie tez. A wypracowania? Chyba najlatwiej pisac rozprawki z angielskiego i jesli zdajesz rozszerzenie, to glownie proponowalbym Ci, zebys je cwiczyl. W razie jakichkolwiek pytan mozesz pisac pw.
Ogolnie jesli chodzi o studia to nie wiem gdzie chcesz studiowac. Po rozeznaniu stwierdzam, ze w Warszawie i Gdansku wystarczy dobrze zdana matematyka i na wiekszosc kierunkow sie dostaniesz. Mowie to o takich uczelniach jak SGGW czy PG. Na PW trzeba oprocz dobrej matematyki miec tez niezle napisana fizyke + angielski. Geografia tak naprawde nie jest potrzebna. Biora ja pod uwage praktycznie tylko na Gospodarce Przestrzennej. Ja sam dostalem sie na WAT. Znajomymi, ktorzy probowali tutaj, nie dali rady, poniewaz za slabo mieli zdana fizyke + angielski, jednak calkiem dobrze mieli zdana matematyke i bez problemu dostali sie na SGGW.
 
N 14

nsc

Użytkownik
jak chłopaki uczycie się już coś?
u mnie już zbiór Kiełbasy poszedł w ruch, ale robię same rozszerzone by nie tracić czasu. Później ten Aksjomat i tyle powinno wystarczyć. Angielski ogarniam dobrze, a polski to ch... tam ;)
w deklaracji dałem matme i angielski na rozszerzeniu i to już się raczej nie zmieni.
a wy co zdajecie?
 
D 8

dawdtip

Użytkownik
Jeśli geografia jest na takim poziomie jak wtedy kiedy ja zdawałem (8 lat temu?) to nie ma się co nawet przygotowywać x) Masa punktów z czytania mapy, proste pytania, po prostu przedmiot najprostszy z mozliwych.
 
Do góry Bottom