>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<
Fortuna bonus

Totolotek - wyciek danych

adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
Totalnie nie masz pojęcia o czym piszesz, uwierz. Ponad 4 lata pomagałem Wydziałowi do zwalczania cyberprzestępczości ogarniać takie sprawy.

Myślisz, że przelew 1 zł to jest jakiś problem? Wiele kont w banku zakładasz teraz na selfie lub wizytę kuriera, który tylko rzuca okiem na dowód i daje papiery do podpisania. Po co mają używać Twojego numeru telefonu? Zakładają zupełnie nowy, nawet nie musi być zarejestrowany na Ciebie, tylko na innego słupa z Ukrainy...
No ok. ale przecież PESEL jest powiązany z osobą i jej miejscem zamieszkania więc by kurier musiał być u mnie ? Co do zakładania konta na selfie to nie słyszałem o czymś takim, możesz rozwinąć ? Tam chyba też musi być przelew weryfikacyjny z "normalnego" konta ? Nie wierzę, że przy użyciu danych typu PESEL i nr dowodu można obecnie łatwo cokolwiek wziąć. Te dane podajemy praktycznie wszędzie nawet w spółdzielni mieszkaniowej to mają, dostawcy prądu, po prostu wszyscy - a wycieki moim zdaniem są częstrze niż się nas informuje.

Nie tylko jest geolokalizacja, ale nawet obecnie po dyrektywie z UE każde nowe urządzenie musi być dodane do zaufanych. Moim zdaniem na podstawie tych danych można popełnić przestępstwo, ale jest to bardzo, bardzo trudne i pewno najpierw by zrobili research czy taka ofiara ma na koncie ze 100 tyś. I po ca brać jakieś chwilówki jak by można mu było wypłacić kasę z konta.
 
b1991 3K

b1991

Użytkownik
No ok. ale przecież PESEL jest powiązany z osobą i jej miejscem zamieszkania więc by kurier musiał być u mnie ? Co do zakładania konta na selfie to nie słyszałem o czymś takim, możesz rozwinąć ? Tam chyba też musi być przelew weryfikacyjny z "normalnego" konta ? Nie wierzę, że przy użyciu danych typu PESEL i nr dowodu można obecnie łatwo cokolwiek wziąć. Te dane podajemy praktycznie wszędzie nawet w spółdzielni mieszkaniowej to mają, dostawcy prądu, po prostu wszyscy - a wycieki moim zdaniem są częstrze niż się nas informuje.

Nie tylko jest geolokalizacja, ale nawet obecnie po dyrektywie z UE każde nowe urządzenie musi być dodane do zaufanych. Moim zdaniem na podstawie tych danych można popełnić przestępstwo, ale jest to bardzo, bardzo trudne i pewno najpierw by zrobili research czy taka ofiara ma na koncie ze 100 tyś. I po ca brać jakieś chwilówki jak by można mu było wypłacić kasę z konta.
PESEL jest powiązany z osobą, a nie miejscem zamieszkania. Dlatego później wychodzi, że ktoś nabrał na Adama Kowalskiego pełno pożyczek, PESEL się zgadza, numer i seria dowodu się zgadza, ale adres się nie zgadza. Dlatego wszystko w sądzie można wygrać, ale to stres, czas. Zobacz sobie (https://darmowekontobankowe.org/konto-bankowe-przez-internet-bez-kuriera/), coraz więcej jest kont, które założysz przez Internet, bez jakichkolwiek wizyt w oddziale.

To pogrubione jest głupotą. Nadal nie rozumiesz o co chodzi. Dodajesz do zaufanych własny telefon. Nie jest to bardzo, bardzo trudne. Jest to bardzo łatwe. Nie trzeba sprawdzać, czy ktoś ma na koncie 100 k. Ty nikomu nie włamujesz się na istniejące konto, zakładasz konto w banku, którego "ofiara" nie posiada. Zaczynasz robić coś totalnie od ZERA, wiedząc że osoba dorosła ma jakąś zdolność. Nie chce mi się tego tłumaczyć po raz kolejny.
 
adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
Jak to wygląda w praktyce? Ktoś kupuje zaawansowane i wrażliwe dane. Zamawia dowody i paszporty z tymi danymi + swoje zdjęcie.
A gdzie zamawia ? Rozumiem, że po prostu płaci za podrobienie. Więc na tej zasadzie to wystarczył by sam PESEL i nr dowodu i nawet adres inny ? A te dane to krążą wszędzie. Musi podać imiona rodziców, miejsce pracy i wiele dodatkowych danych i wszystko musi się zgadzać ? Prawda ? A nie wiem czy np. banki w zabezpieczeniach międzybankowych nie mają takich np danych, że mają podgląd, że jak Jan Kowalski z Warszawy ma taką pracę i takie imiona rodziców w innym banku, to ten co chce założyć na niego konto i poda fałszywe dane to ma od razu policję na miejscu ? Nie wiem, ale to by było logiczne.

Jeśli by było jak mówisz to każdy kto zna PESEL, nr dowodu i dane z dowodu by mógł szaleć, a te dane jak pisałem są wszędzie nawet w NFZ gdzie też podobno swojego czasu wyciekły
 
Ostatnia edycja:
b1991 3K

b1991

Użytkownik
A gdzie zamawia ? Rozumiem, że po prostu płaci za podrobienie. Więc na tej zasadzie to wystarczył by sam PESEL i nr dowodu i nawet adres inny ? A te dane to krążą wszędzie. Musi podać imiona rodziców, miejsce pracy i wiele dodatkowych danych i wszystko musi się zgadzać ? Prawda ? A nie wiem czy np. banki w zabezpieczeniach międzybankowych nie mają takich np danych, że mają podgląd, że jak Jan Kowalski z Warszawy ma taką pracę i takie imiona rodziców w innym banku, to ten co chce założyć na niego konto i poda fałszywe dane to ma od razu policję na miejscu ? Nie wiem, ale to by było logiczne.

Jeśli by było jak mówisz to każdy kto zna PESEL, nr dowodu i dane z dowodu by mógł szaleć, a te dane jak pisałem są wszędzie
Takich stron jest masa, trzeba dobrze szukać i nie trzeba wchodzić do Dark Web'u - choćby ta (https://dokumenciki.net/dowod-osobisty-kolekcjonerski). Ty dalej nie rozumiesz, bank nie sprawdza czy zgadzają się imiona Twoich rodziców i miejsce pracy, o czym Ty piszesz... Serio jesteś rocznik 1980? Jeśli złapie Cię policja i wrzucą dane z dowodu na bęben od razu odpowiadasz z art. 270-277 k.k. bo oni wiedzą, że coś się nie zgadza. Bank tego nie wie. Jak masz czyjeś dane to proszę bardzo, wyrób dowód - wrzuć swoje zdjęcie, zarejestruj karty SIM, załóż konto w banku, później parabankach i składaj wnioski kredytowe. Zobaczysz, że to wcale nie jest ultra skomplikowane, a zabezpieczenia praktycznie nie istnieją.
 
adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
Takich stron jest masa, trzeba dobrze szukać i nie trzeba wchodzić do Dark Web'u - choćby ta (https://dokumenciki.net/dowod-osobisty-kolekcjonerski). Ty dalej nie rozumiesz, bank nie sprawdza czy zgadzają się imiona Twoich rodziców i miejsce pracy, o czym Ty piszesz... Serio jesteś rocznik 1980? Jeśli złapie Cię policja i wrzucą dane z dowodu na bęben od razu odpowiadasz z art. 270-277 k.k. bo oni wiedzą, że coś się nie zgadza. Bank tego nie wie. Jak masz czyjeś dane to proszę bardzo, wyrób dowód - wrzuć swoje zdjęcie, zarejestruj karty SIM, załóż konto w banku, później parabankach i składaj wnioski kredytowe. Zobaczysz, że to wcale nie jest ultra skomplikowane, a zabezpieczenia praktycznie nie istnieją.
Na tej zasadzie to pół Polski mogło by być ofiarą przestępstwa bo te dane typu: PESEL i cechy dowodu podajemy wszędzie i wszędzie w każdej chwili może być wyciek. A być może nie wiesz o wszystkich OBECNYCH zabezpieczeniach międzybankowych i ich procedurach. Chwilówki też często żądają z konta z którego jest weryfikacja aby były obroty. Oczywiście i to można zrobić, wszystko można, ale to moim zdaniem nie jest takie łatwe. Przestępstwo jak się chce to można popełnić każde. Jasne, że taki wyciek naszych danych wrażliwych jest niebezpieczny i ułatwia popełnienie przestępstwa, ale wciąż to wszystko nie takie proste. A banki i chwilówki też wiedzą, że ostatecznie by straciły środki bo w sądzie się wygra więc na maxa się obecnie zabezpieczają.
 
b1991 3K

b1991

Użytkownik
Na tej zasadzie to pół Polski mogło by być ofiarą przestępstwa bo te dane typu: PESEL i cechy dowodu podajemy wszędzie i wszędzie w każdej chwili może być wyciek. A być może nie wiesz o wszystkich OBECNYCH zabezpieczeniach międzybankowych i ich procedurach. Chwilówki też często żądają z konta z którego jest weryfikacja aby były obroty. Oczywiście i to można zrobić, wszystko można, ale to moim zdaniem nie jest takie łatwe. Przestępstwo jak się chce to można popełnić każde. Jasne, że taki wyciek naszych danych wrażliwych jest niebezpieczny i ułatwia popełnienie przestępstwa, ale wciąż to wszystko nie takie proste. A banki i chwilówki też wiedzą, że ostatecznie by straciły środki bo w sądzie się wygra więc na maxa się obecnie zabezpieczają.
tak, z pewnością.
 
Otrzymane punkty reputacji: +11
H 208

hubertoso1003

Użytkownik
A co w sytuacji jeżeli ktoś miał stary dowód na totolotku, a w 2020 zmienił na inny i jest inny numer dowodu osobistego?
Można być spokojnym chociaż trochę?
 
adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
Na całe szczęście miałem tam podany stary, od wielu lat nieaktualny dowód osobisty bo teraz sprawdziłem więc cech dowodu nie mają.
 
J 316

jarekrk

Użytkownik
W mailu Tłumaczą się, że skany dowodów nie wyciekły ale jakoś im nie wierzę, więc dowód zastrzeżony i nowy się wyrabia, choć trochę to człowieka zabezpiecza.
Druga rzecz to konto w bik plus alert(99 rocznie to nie jest majątek) a z tym jest szansa, że przynajmniej nikt dużego kredytu nie weźmie na skradzione dane.

B1991 dzięki za rozwinięcie jak to z twojej strony czyli osoby która miała kontakt z cyberprzestępczością wygląda.
 
b1991 3K

b1991

Użytkownik
adamo80 adamo80 myślisz, że bibliotekarka jest biegła w takich sprawach? Proszę bardzo, do czego mogą posłużyć dane, które wyciekły. No więc jak, "nie jest to takie proste" czy jednak jest?

 
Ostatnia edycja:
adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
adamo80 adamo80 myślisz, że bibliotekarka jest biegła w takich sprawach? Proszę bardzo, do czego mogą posłużyć dane, które wyciekły. No więc jak, "nie jest to takie proste" czy jednak jest?

Tylko zauważ, że sprawa dotyczyła stanu faktycznego gdzieś pewno z 2016 r skoro sam proces ruszył w 2018 r. Banki bez przerwy wprowadzają nowe zabezpieczenia. Nie twierdzę na 100%, że jest jak pisałem, że np. są jakieś bazy obejmujące imiona rodziców, miejsce pracy i więcej szczegółów, ale wydawałoby się to logiczne. Jeśli to nie jest tajne może niech wypowie się ktoś znający dobrze temat. Czy istnieją jakieś międzybankowe, połączone bazy obejmujące takie dane żeby ktoś nie mógł ukraść tożsamości ?

A co do samej sprawy, Totolotek twierdzi, że skany dowodów nie mogły wyciec bo służyły wyłącznie do jednorazowej weryfikacji więc klonowania dowodów nie może być. Co najwyżej przeniesienie cech dowodu na dowód podrobiony.
 
G 0

gubernator_nh

Gość
Mam do Was pytanie, jak mi się kończy w czerwcu ważność dowodu i założmy, że czekam do czerwca to ten nowy dówód będzie miał ten sam numer dowodu co stary czy całkiem nowy? pytam pod kątem wymiany w związku z tym całym wyciekiem danych.
 
K 137

Karion22

Użytkownik
Poważnie ktoś po wycieku danych normalnie założyłby konto w banku i to na dane firmy? Nie zmienia adresu, niczego etc. Ja sam od razu zastrzegłem PESEL, zastrzegłem dowód w banku, więc jedyne czego się obawiałem to jakichś lewych pożyczek, że tak powiem..
 
K 137

Karion22

Użytkownik
No przecież nikt Wam peselu nie zmieni tak po prostu :D na tej podstawie weryfikuje choćby BIK. Ale dokument tożsamości to jednak dokument tożsamości i w tym przypadku należy go zastrzec i mieć inny
 
chamberlain 451,6K

chamberlain

Moderator
Członek Załogi
Ja niestety dostałem w ostatnich dniach SMS o treści typu " T-Mobile pyta o Ciebie/Twoje dane w BIG InfoMonitor", niestety tego SMS usunąłem i gdy kontaktowałem się z T-Mobile dostałem odpowiedź, że nie mogą mi pomóc bez numeru z którego przyszedł SMS, byłem jednak w oddziale stacjonarnym i sprawdzili mi, że na moje dane nie jest nic zawarte. Byłem również na policji i zgłosiłem całą sprawę, oczywiście za dużej pomocy nie dostałem, ale mam podkładkę. Chcę jeszcze dzisiaj unieważnić dowód, ale niestety nie mogę tego zrobić ani stacjonarnie, bo nie mieszkam w miejscu zameldowania, a poza tym jest sobota, a w serwisie trwają jakieś prace i też nie mogę tego zrobić przez internet. Zastrzegłem również PESEL. Zobaczymy co dalej.
 
Do góry Bottom