>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Turniej Czterech Skoczni 2017/2018 (28.12.2017 - 06.01.2018)

Status
Zamknięty.
dobrarada 87

dobrarada

Użytkownik
Kwalifikacje
1. Tande - Hayboeck 1 1,40✅
2. Kraft - Kubacki 1 1,50⛔
3. Żyła - Zajc 1 1,45⛔
= 2,68⛔ fortuna
Tande mimo,że nie wyszedł mu pierwszy konkurs to nadal zawodnik z którym należy się liczyć i nie ma co się spodziewać,że będzie teraz się mieścił w drugiej dziesiątce. Hayboeck powraca jednak to nie będzie takie proste i łatwe. Tutaj w parze z jednym z lepszych zawodników więc wynik może być tylko jeden.
Kraft wiadomo jak skacze jak się prezentuje. Kubacki bardzo dobra forma jednak jego akurat nie jestem pewien że za każdym razem będzie mu wychodził super skok a taki nalezy oddać aby powalczyć z Kraftem.
Żyła gdyby nie wczorajszy drugi słabiutki skok miał szanse być w pierwszej dziesiątce. Zajc zawodnik który może zakręcić się w granicach 20-30miejsca jednak na coś wiecej nie ma co liczyć. Żyła przeplata dobre skoki ze słabszymi jednak liczę że tutaj spokojnie wygra.
 
adrianabch 2,1K

adrianabch

Użytkownik
Kwalifikacja GaPa
1. R.Kobayashi vs P. Prevc 2 1.7..- co tu duzo mówić, japończyk dobrze sobie poradził w 1 konkursie a Peter wypadl tragicznie ale wydaje mi się, że to wina warunków..no gość w treningach, kwali bardzo dobrze skakał a tu pech. Dziś pewnie będzie wkurzony i będzie chciał pokazać, że jest najlepszym Słowencem..A Japończyk pewnie zakręci się koło 10-20miejsca..
2. A. Semenić vs N.Kasai 1 1.5- Kasai niestety powoli przestaje skakać na wysokim poziomie.. dziś myślę o tym, ze może mieć kłopot z kwalifikacja do konkursu bo jego skoki są bardzo przeciętne jak nie tragiczne..a Semenić skacze spokojnie na swoim poziomie co daje mu kwaliifkacje do konkursu a także do 2serii.. niby kurs mały ale może wchodzic w to..
3. S. Colloredo vs D.Bresadola 2 2.25 - Od początku sezonu fortuna daje tą parę tylko zawsze kursy odwrotne...i zawsze stawiałem na Colloredo ale...zawsze między nimi jest malutka róznica..jedynie przedwczoraj duza ale to dlatego ze Bresadola spadł na bulę mozna poweidzieieć..Davide początek sezonu w kwali miał bardzo dobry..spokojnie się kwaliifkował i to nawet nie z tak dalekich miejsc..kursy tutaj powinny być ustawione po 1.6-1.8 a nie taka rożnica...
 
stanior 1,7K

stanior

Użytkownik
Kwalifikacja GaPa
1. R.Kobayashi vs P. Prevc 2 1.7..- co tu duzo mówić, japończyk dobrze sobie poradził w 1 konkursie a Peter wypadl tragicznie ale wydaje mi się, że to wina warunków..no gość w treningach, kwali bardzo dobrze skakał a tu pech. Dziś pewnie będzie wkurzony i będzie chciał pokazać, że jest najlepszym Słowencem..A Japończyk pewnie zakręci się koło 10-20miejsca..
2. A. Semenić vs N.Kasai 1 1.5- Kasai niestety powoli przestaje skakać na wysokim poziomie.. dziś myślę o tym, ze może mieć kłopot z kwalifikacja do konkursu bo jego skoki są bardzo przeciętne jak nie tragiczne..a Semenić skacze spokojnie na swoim poziomie co daje mu kwaliifkacje do konkursu a także do 2serii.. niby kurs mały ale może wchodzic w to..
3. S. Colloredo vs D.Bresadola 2 2.25 - Od początku sezonu fortuna daje tą parę tylko zawsze kursy odwrotne...i zawsze stawiałem na Colloredo ale...zawsze między nimi jest malutka róznica..jedynie przedwczoraj duza ale to dlatego ze Bresadola spadł na bulę mozna poweidzieieć..Davide początek sezonu w kwali miał bardzo dobry..spokojnie się kwaliifkował i to nawet nie z tak dalekich miejsc..kursy tutaj powinny być ustawione po 1.6-1.8 a nie taka rożnica...
W sts w tej parze masz 4,15 na bresadole
 
K 0

kiris

Użytkownik
Nie wiem, czy piszę tu oczywistość, ale w STSie można było obstawiać kwalifikacje już po zakończeniu treningu (w Totolotku i Fortunie zakłady kończyły się o 11:45 o ile się orientuję). Ja skorzystałem i pograłem np. Kota z Żyłą @2.25, gdzie na treningu widać było, że Piotrkowi nie idzie. Jak dla mnie to spory handicap na przyszłość.
Pozdrawiam
 
marko87 214

marko87

Użytkownik
Nie wiem, czy piszę tu oczywistość, ale w STSie można było obstawiać kwalifikacje już po zakończeniu treningu (w Totolotku i Fortunie zakłady kończyły się o 11:45 o ile się orientuję). Ja skorzystałem i pograłem np. Kota z Żyłą @2.25, gdzie na treningu widać było, że Piotrkowi nie idzie. Jak dla mnie to spory handicap na przyszłość.
Pozdrawiam
Zawsze tak jest w STS, ale oni korygują kursy, co jest zresztą oczywiste. Przed treningami we wspomnianej już parze Colloredo - Bresadola na 1 było @1,40, a po treningach już @1,15. Więc o value to tam trudno.
 
franz100 495

franz100

Użytkownik
Stoch 1-3 @ 1,50 ✅ 1 miejsce
Unibet
Kurs na to zdarzenie nie powala, to fakt, ale można dołożyć taki typ do dubla. Na granie mocniej jako singla mimo wszystko się nie zdecyduję, bo w skokach może się zdarzyć wszystko.
Kamil wydaje się wracać do swojej optymalnej dyspozycji. Po wygraniu pierwszych zawodów może nie stał się faworytem do wygrania Turnieju Czterech Skoczni, ale stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla Freitaga. Zawodnik takiej klasy nie musi sobie wybierać jednej imprezy na którą przygotować formę. Jestem pewien, że Stocha stać na bycie na podium zarówno w TCS, jak i za dwa miesiąca podczas Igrzysk. Stąd też jutro będzie nastawiony na maksa, żeby wykonać robotę jak najlepiej. Mentalnie Polak czuje się bardzo mocno, świadczy o tym choćby absencja podczas pierwszego treningu. W drugim już wystartował i zajął 2 miejsce, tylko za Titim Zajcem który skakał z wyższego najazdu i wiatrem z przodu. Szóste miejsce w kwalifikacjach też mnie nie martwi, bowiem Polak miał zdecydowanie najgorsze warunki spośród czołówki.
Freitag ciągle wygląda mocno, może wygrać, Kamil jest dla mnie obok niego drugim kandydatem do zwycięstwa. Myślę, że oni dwaj są obecnie krok przed innymi. Wellinger nie skacze dobrze w Ga-Pa, to samo dotyczy Krafta, czy Tande. Forfanga stać na taki strzał jak w kwalifikacjach, ale nie mam przekonania, czy zdoła to powtórzyć jutro i to dwukrotnie. Oby była dobra pogoda, Kamil nie musi mieć szczęścia, wystarczy żeby startował w takich samych warunkach jak inni, a będzie dobrze.
 
briko 11,9K

briko

Użytkownik
u jakiego buka jest lub będzie najlepsza oferta na jutrzejsze skoki?
Obserwuj: STS, FORBET, MILENIUM, FORTUNĘ - naziemne mają najwięcej ciekawych opcji do grania, ale i tych bez podatku trzeba obserwować.
A tak na marginesie to szkoda, że nie ma betssona tam to czasem dawali dobre buble na puchar świata . Ehh dobre czasy :cool:
 
G 693

generalkaman

Użytkownik
T.Takeuchi vs P.Paschke
Typ: Takeuchi
Kurs: 1.85
Bukmacher: Fortuna
Wyrównana para, która zmierzy się ze sobą w pierwszej rundzie konkursu systemem KO i ten jeden skok będzie rozstrzygał losy typu ponieważ nie sądzę aby przegrany z tej pary okazał się jednym z pięciu lucky losers. Ja obstawiam zwycięstwo Japończyka. Po pierwsze przemawia za nim większe doświadczenie w Pucharze Świata gdzie skacze już od dobrych kilku lat. W tym sezonie minimalnie więcej punktów w PŚ ma Paschke 72 pkt vs 53pkt - jednak doświadczony skoczek jakim jest Taku dopiero będzie łapał swoją odpowiednią formę przed najważniejszymi startami. Własna publiczność i niemieckie skocznie nie pomagają młodszemu z tej pary. W Obersdofrie odpadł w pierwszej serii, Japończyk natomiast wszedł do drugiej i zajął w niej przyzwoite 21 miejsce. W kwalifikacjach lepszy był Paschke ale tu ponownie wychodzi doświadczenie rywala, który na pewno nie skakał na maxa. W mojej opinii jutro minimalna przewaga jest po stronie Japończyka - doświadczenie, spokój, forma jego forma ze skoku na skok powinna rosnąć dlatego stawiam jego wygraną.
Takeuchi 21
Paschke 40
Typ: ✅
 
Otrzymane punkty reputacji: +6
pablo92 531

pablo92

Użytkownik
GA-PA HS142
H2H

Kamil Stoch - Andreas Wellinger
Typ: Stoch
Kurs: 1.38 Milenium ✅

Co by nie napisać Kamil zdecydowany faworyt w tej parze, Niemiec według Przeglądu Sportowego był kandydatem nr.2 do wygrania TCS, jednak już po pierwszym konkursie muszą zmienić swoje prognozy. Kamila natomiast umieścili na 3 miejscu i tu można się zgodzić ponieważ Kamil powinien znaleźć się na podium TCS. Wracając do typu Wellinger dziś 12,15 i 15 natomiast Kamil w ścisłej czołówce i widać w nim spore rezerwy. Stoch 6 w kwalifikacjach ale miał zdecydowanie najgorsze warunki wietrzne ze wszystkich skoczków znajdujących się w czołówce. Kamil jutro powalczy o kolejne zwycięstwo natomiast Wellinger powinien uplasować się w okolicy 10 miejsca.

Junshiro Kobayashi - Robert Johansson
Typ: Kobayashi
Kurs: 1.30 Milenium ✅

Kursy nie powalają w Milenium ale trzeba korzystać z ich oferty bo STS jeszcze wylicza szansę ;).
Para Japońsko- Norweska i według mnie ale i analityków Milenium faworyt jest jeden to oczywiście Japończyk.
Kobayashi to objawienie początku sezonu, ale nie tylko on drugi z braci Ryoyu także zaczyna skakać coraz lepiej. Kobayashi dziś 2,10 i 5 natomiast Norweg 50,27 i 7 ale nie mam wątpliwości że nie ma szans aby Norweg jutro także zajął tak wysokie miejsce. W Oberstdorfie Johansson był 11 i jutro może zakręcić się w tych okolicach jednak ja uważam że zajmie miejsce 15-16. Kobayashi będzie wysoko i powalczy o 6 dlatego warto grać oba powyższe typy.
Peter Prevc - Maciej Kot
Typ: Prevc
Kurs: 1.52 Milenium ✅

Ciekawa para która na pierwszy rzut oka wydaje się w miarę wyrównana jednak, Maciek skacze średnio, Peter co by nie mówić powoli ale się rozkręca. Peter w każdym dzisiejszym skoku lepszy od Maćka, który strasznie męczy się na skoczni, widać jakieś ciężkie nogi Kota, moim zdaniem potrzeba mu przerwy w startach i chwila wytchnienia po nowym roku. Peter jeśli nie popisze się takim skokiem jak w Oberstdorfie to powinien wygrać z Kotem spokojnie.
 
Otrzymane punkty reputacji: +11
radek03 90

radek03

Forum VIP
Forfanga stać na taki strzał jak w kwalifikacjach, ale nie mam przekonania, czy zdoła to powtórzyć jutro i to dwukrotnie. (...)
Forfang standardowo, na farcie:p. Chyba jedyny z czołówki miał wiatr delikatnie pod narty. Dlatego na mnie jego 140 m nie robi wrażenia. Owszem jest to zawodnik, mogący wygrać jutro i całe zawody, ale czy dwa razy będzie mieć szczęście do warunków? Nie sądzę. Liczę że jutro będzie stabilny lekki wiatr w plecy, przy najmniej dla czołówki, to nie powinno być takiej dysproporcji w wynikach.
 
8 0

8marcin5

Użytkownik
Obserwuj: STS, FORBET, MILENIUM, FORTUNĘ - naziemne mają najwięcej ciekawych opcji do grania, ale i tych bez podatku trzeba obserwować.
A tak na marginesie to szkoda, że nie ma betssona tam to czasem dawali dobre buble na puchar świata . Ehh dobre czasy :cool:
pytam bo chcę założyć gdzieś konto i nie wiem gdzie.do tej pory grałem tylko na bet362 i 1xbet.poczekam do jutra rana aż wszystkie buki bada miały zaktualizowane oferty
 
dobrarada 87

dobrarada

Użytkownik
J.Kobayashi 1-6 1,85 ✅✅✅ fortuna
Japończyk w bardzo dobrej formie. Co najważniejsze w konkursach oddaje dwa dobre i równe skoki. Wczoraj w kwalach 2 miejsce. Dostaje bardzo dobre noty za styl wczoraj jako jedyny 56pkt. W pierwszym treningu wygrał przy wietrze w plecy więc widać,że nawet jak sa gorsze warunki na skoczni to Japończykowi w formie to za bardzo nie przeszkadza . Zawodnicy którzy są wymieniani w gronie faworytów często mają problem z oddaniem dwóch równych skoków. Japończyka stać nawet na miejsce na podium.
Powielam ten typ. Kurs ciut niższy 1,75 ✅✅✅mimo wszystko do grania jak najbardziej.
 
yebaka 1,4K

yebaka

Użytkownik
Kubacki D. - Wellinger A. 1 @ 1.6
Idę śmiało w stronę Dawida , bo &quot;on&quot; jak i reszta naszych skaczą rewelacyjnie .
Dawid jest chyba w życiowej formie ( Chyba bo mam nadzieje że bedzie zajmował jeszcze lepsze miejsca ) , Stefan świetnie przygotował Kubackiego na ten turniej .
Pokazał pazura w Oberstdorfie , gdzie zajął swoje pierwsze &quot;pudło&quot; w karierze .
Dziś w kwalifikacjach pokazał , że to nie przypadek i z notą 136.2 zajął drugie miejsce .
Jeśli chodzi o Wellingera to dla mnie jest takim małym rozczarowaniem , dopiero 10 miejsce w Oberstdorfie , a w kwalifikacjach w GaPa też nie zachwycił i zajął 15-te miejsce .
Sam Dawid wypowiadał sie , że dużo pomaga mu psycholog kadry , a za tym idą też dobre wyniki .
Dla mnie typ warty do zagrania .
 
pinio1111 81,7K

pinio1111

Użytkownik
Na jutro tripel morderca :
Stoch - Kobayashi - 1,47
Kubacki - Wellinger - 1,6
Hula - Tande - 1,6
Kurs: 3,76

Trzech muszkieterów z Polski, którzy jak do tej pory zachwycają na tym turnieju.
Kamil kontra Junshiro - obaj w bardzo dobrej formie, jednak Stoch to jest typ zwycięzcy i jeżeli poczuje krew to nie odpuści. Z całym szacunkiem dla japońca, ale jeśli nie będzie katastrofy w postaci nierównych warunków to nie daję mu żadnych szans w konfrontacji Z Kamilem.
W drugiej parze Dawid jest dla mnie zdecydowanym faworytem. Skacze bardzo równo i myślę że w końcu się przełamał. Liczę na pudło w generalce dla Dawida. Andreas natomiast całkowicie bez błysku. Nie widzę przeslanek, żeby zaczął skakać lepiej i mógł powalczyć z Kubackim.
No i Stefanek Progres w jego wykonaniu to mistrzostwo świata i życzę mu żeby stanął w końcu na podium w którymś z konkursów. Niezależnie od warunków skacze swoje. Jest chyba najrówniej skaczącym zawodnikiem w naszej kadrze. Po drugiej stronie Tande o którym tu już sporo pisałem i nie będę się powtarzał. Uważam że Norweg nie ma najmniejszych szans w rywalizacji ze Stefanem.
Zatem Polacy do boju!!!
 
prezes27 1,4K

prezes27

Użytkownik
Freitag - Forfang 1,62 Fortuna ✅ miejsca 2-9
Pojedynek dwóch skoczków, którzy, obok Stocha, są głównymi kandydatami do zajęcia miejsca na podium w dzisiejszych zawodach. Norwegowi w Oberstdorfie nie wyszła 1 seria, ale drugi skok pokazał, że jest w dobrej formie i awansował o kilkanaście pozycji na 7. miejsce. W Ga-Pa także 1 skok nieudany, ale dwa następne na bardzo wysokim poziomie (wygrał kwalifikacje). Forfang stał już 2 razy na podium w tym sezonie, ale jeszcze nie wygrał. O Freitagu nie ma za bardzo co pisać. W tej chwili najlepszy zawodnik, prowadzi w klasyfikacji generalnej, a w Turnieju zajmuje miejsce tuż za Kamilem. Niemiec od początku sezonu prezentuje się wyśmienicie, praktycznie nie miewa słabszych skoków nawet na treningach. Od 6 turniejów zajmuje na przemian miejsca 1 i 2. Uważam, że dzisiaj będzie podobnie i Richard zamelduje się na podium. Czy wygra, tego nie wiem, ale uważam, że będzie lepiej od Forfanga, któremu, pomimo dobrej formy, zdarzają się nieco słabsze próby.
J. Kobayashi - S. Hula 1,67 Fortuna ✅ miejsca 4-27
Stefan w ostatnim konkursie osiągnął swój najlepszy wynik w karierze w zawodach Pucharu Świata (5. miejsce). Bardzo się cieszę z jego dobrych skoków, bo on jak mało kto zasłużył, aby w końcu bić się o czołowe lokaty. Zasłużył przede wszystkim swoją cierpliwością i pracą. Przez kilka ostatnich sezonów cały czas jest w kadrze, ale był traktowany trochę jak &quot;nie mamy lepszych, to weźmy Hulę, nie osiągnie nic wielkiego, ale nie skompromituje się&quot;. Odkąd kadrę przejął Horngacher, Hula cały czas czeka na swoją szansę występu w konkursie drużynowym. Ale dotąd cały czas był troszkę słabszy od naszej żelaznej czwórki, która nie zawodziła. W tym sezonie Hula od początku prezentuje dobrą, równą formę. Zaczął od 7. miejsca w Wiśle, potem regularnie punktował (tylko w 1 zawodach był poza 30.) A w ostatnim czasie skacze bardzo dobrze. Najpierw, pierwszy raz w karierze, został Mistrzem Polski, a potem to piąte miejsce w Oberstdorfie. Na chwilę obecną jest na pewno lepszy od Maćka Kota i nie wiem, czy czasem nie od Piotrka, który skacze nierówno. Ale skoro mówimy, że Stefan skacze regularnie, to jak nazwać to, co w tym sezonie robi Japończyk? 6 konkursów i 6 razy czołowa dziesiątka. W Wiśle niespodziewanie wygrał na inaugurację. Niektórzy sądzili, że był to taki jednorazowy wystrzał. Tymczasem Kobayashi cały czas kręci się w czołówce. Co prawda od konkursów w Polsce nie był już na podium, ale jest tego bardzo blisko. Uważam, że na ten moment jest lepszym zawodnikiem, niż Hula. Stefan skacze dobrze, ale, w mojej opinii, nie dysponuje takim potencjałem, jak Japończyk, który może dzisiaj na prawdę zamieszać w czołówce konkursu noworocznego.
 
Otrzymane punkty reputacji: +12
p-z. 123,2K

p-z.

Użytkownik
Miejsca od 1-15
Maciej Kot @1.80
Miejsce od 1 do 15 jak najbardziej w zasięgu Maćka, do tego dobry przeciwnik w parze, więc Maciek powinien dzisiaj te zawody skończyć gdzieś między 1 miejscem, a 15 na spokojnie.
Kto lepszy:
Dawid Kubacki - Markus Eisenbichler @1.50
Niby Markus Eisenbichler skacze równo i nawet daleko, ale lubi on gubić punkty przy drugim skoku, zawsze pierwszy ma dobry, a później nieco gorzej. Dawid wiadomo w formie i skacze równo oba skoki, więc typ na Dawida.
I co myślicie o tych typach?
 
sumada90 18K

sumada90

Forum VIP
Vojtech Stursa - Cestmir Kozisek 1,50 Fortuna ⛔ 50-36
Pojedynek dwóch Czechów. Stursa od początku sezonu oprócz rywalizacji w Wiśle kwalifikuje się do konkursów chociaż rzadko kiedy jest w stanie przebić się przez 1. serię, bo zazwyczaj mu kilka miejsc brakuje. Skacze dość równo, na swoim poziomie. W Odersdorfie zajął ostatnie miejsce (odliczając zdyskwalifikowanych) ale tam miał pecha do wiatru i miał najgorsze warunki ze wszystkich skoczków podczas konkursu. Kozisek natomiast startował w Pucharze Kontynentalnym i dopiero od TCS rozpoczął walkę w Pucharze Świata. W pierwszym konkursie mimo łagodnych warunków nie dał rady wejść do II serii. Tutaj w każdym skoku Stursa prezentuje się lepiej. Dziś skacze z Damjanem, a Kozisek z Hulą w parach. Obaj raczej bez większych szans na 2. serię ale Vojtech jest solidniejszym skoczkiem. Przy dość równych warunkach pogodowych to powinno zaprocentować.
Stefan Hula - Marcus Eisenbichler 2,01 MarathonBet / 1,70 Fortuna ⛔ 27-14
Tutaj dość krótko. Stefan złapał formę, skacze bardzo dobrze, a co najważniejsze równo bez względu na warunki na skoczni. Wczoraj odpoczął podczas pierwszego treningu, co moim zdaniem było bardzo dobrym pomysłem. W treningu dobry skok, w kwalifikacjach jeszcze lepszy. Eisenbichler również potrafi odlecieć daleko, co pokazał chociażby w kwalifikacjach w Obersdorfie. Problemem jest tylko nieustabilizowana forma i bardzo dobre skoki przeplata średnimi próbami. Przy takim skakaniu w kratkę ciężko mu będzie walczyć o zwycięstwo, a Hula pokazuje, że ścisła czołówka konkursu jest jak najbardziej w jego zasięgu.
 
atapuma 17

atapuma

Użytkownik
Stefan Kraft – Marcus Eisenbichler 2 @2,31 eFortuna ✅
Zaczę od tego, że obaj w kwalifikacjach skakali w równie przeciętnych, z umiarkowanym tylnym wektorem wiatru. Minimalnie lepszy okazał się Niemiec. Zresztą Stefan Kraft niespecjalnie dobrze wygląda na skoczni Ga-Pa, o czym świadczą wszystkie jego dotychczasowe tutaj skoki, w których nie przekrroczył 130 m. Wydaje się zatem, że akurat na tej skoczni Kraft będzie dążył przede wszystkim do minimalizowania strat w klasyfikacji generalnej, niż do atakowania pozycji Stocha i Freitaga. Z kolei Kraft w części austriackiej jest zawodnikiem o wiele bardziej groźnym.
Według mnie Eisenbichler po lekkim rozczarowaniu w Obersdorfie dziś spręży się na tyle, aby zadowolić miejscową publiczność zgoromadzoną u podnóża skoczni. Myślę, że tym razem jego potencjał zostanie przełożony na wyniki w konkursie głównym, bo skakać daleko w okolicach 135 metra to on potrafi. Myśle, że pewną podpowiedzią był 2 trening, gdzie cała czołówka Stoch, Fannemel, Forfang i właśnie Eisenbichler odskoczyli reszcie rywali, a Kraft, mino podobnych warunków nie dał rady. To mówi o jego formie na tej skoczni.
BTW. Dobór Krafta do pary z Niemcem wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż zestawienie go z Polakami (Stoch, Hula, Kubacki) czy też z równo skaczącym np. J. Kobayashim.
 
Otrzymane punkty reputacji: +6
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom