>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Elitserien 2011

Status
Zamknięty.
x_design 450

x_design

Użytkownik
Indianerna Kumla - Elit Vetlanda
Jarosław Hampel (+0,5) - Jason Crump
Typ: 1
Kurs: 1.72
Bukmacher: Tobet

Zacznę od mocnego stwierdzenia - Hampel to na chwilę obecną najlepszy zawodnik na świecie. Jego forma jest wyśmienita. W sobotę wygrał Grand Prix w Malilli, w niedzielę zdobył 17+1 punktów w meczu polskiej ekstraligi. Jego jazda zachwycała - nawet po słabszym starcie z powodzeniem wyprzedzał rywali. Sprzętowo przygotowany jest równie świetnie (pożyczał motocykl Kołodziejowi). Crump, co prawda, także jest w dobrej dyspozycji (w sobotę 5. miejsce, w niedzielę 11 pkt.), jednak wątpię, aby dziś zdobył więcej oczek niż Hampel. Nie wskazują na to także ich średnie wyjazdowe w Elitserien - Jarek 2,300 przy 2,036 Jasona).
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
radula 5,4K

radula

Użytkownik
Z dzisiejszej ofert Tobet wybrałem nastepujące zdarzenia:

Indianerna - Elit Vetlanda 1 1,25 46:44✅

Indianie dzisiaj przed własna publicznością napewno będa chcieli wygrać z bonusem i potwierdzic swoją dominacje.Przed tyg porażka w Sztokholme myślę że ich tylko podrażniła.Gospodarze mają naprawdę bardzo wyrównany skład:Sullivan,Lindbaeck,Protasiewicz do tego B.Pedersen i Niels Kristian Iversen oraz Joonas Kylmaekorpi.Nawet w przypadku gdy jeden z pary zawodzi do drugi świetnie to nadrabia.Nie widzę dzisiaj opcji aby Indianie tego meczu nie wygrali. Do Kumli przyjeżdża dziś Vetlanda która pojedzie bez Janka Kołodzieja który dostał zakaz wyjazdu do Szwecji od swojego klubu z Leszna.A przecież tydz temu Janek zdobył 3x3pkt. Ciekawe jak dzisiaj spisze się Crump bo od Jego postawy będzie dużo zależało.Tydzien temu Vetlanda rozgromiła u siebie Vargarne 54:36 i w tym mecz Hampel z Crumpem pojechali po 11pkt a Kołodziej i Karlsson po 9.Dzisiaj nie sądzę aby już tak punktowali oczywiście nie licząc Hampela ktory jest w gazie.

Valsarna - Lejonen 1 1,85 55:35✅

I w tym spotkaniu też wydaje mi się że gospodarze mają wieksze szanse na odniesienie zwycięstwa.Pierwsze spotkanie wygrane przez Valsarne 55:35 a więc dzisiaj bardzo możliwe że 3 oczka dopiszemy do ich konta.Pierwsza para i niesamowity Grisza Łaguta z bratem Artiomem sa w stanie powalczyć z każdym.Dalej dwóch polaków Gapiński i Buczkowski solidni zawodnicy na którzy swoje pkt dowożą.I na koniec mocny Nermark z jeżdżacym przecietnie Scotem Nicholsem.Druzyna wygląda przyzwoicie i na własnym torze myślę ze dziś odniosą zwycięstwo.Goście znowu bez Holdera co już jest sporym osłabieniem jednak Batchelor,Ward i Bjerre sa bardzo mocni i to od ich postawy będzie dużo zalezało w dzisiejszym spotkaniu.

Vargarna - Piraterna

Nie za bardzo lubie obstawiać mecze Piratów ponieważ wiem że duzo zalezy od postawy Naszych juniorów Maćka Janowskiego oraz braci Pawlickich i jesli oni pojada słaba to drużyna nie wygra. Dlatego na to spotkanie wybrałem taki zakład:

Tai Woffinden +1.5 - Adrian Miedziński -1.5 1 1,65 ⛔

Przecież to jest jakaś pomyłka ???? Woffinden śmiga aż miło w ostatnim czasie a Miedziak w Szwecji to nie jest ten sam zawodnik co w Polsce.Do tego +1,5 dla Tajskiego wygląda bardzo ciekawie i ja to pobieram.Wyżej kolega opisał ten typ i ja się pod tym podpisuje.

Västervik - Hammarby 2 1,50 46:44⛔

Gospodarze bez Sebastiana Ułamka.Będzie Im bardzo ciężko o korzystny wynik tym bardziej że Tomek Jędrzejak jest poobijany po niedzielnym meczu w Polsce.Hammarby już w najmocniejszym składzie i mysle że dzisiaj to oni odniosą zwycięstwo.Na Golloba za bardzo bym nie liczył ale są przecież inni Walasek,Kościecha,Zorro czy Schlein.
 
feekus 1,7K

feekus

Forum VIP
Västervik - Hammarby 2 1,50 Gospodarze bez Sebastiana Ułamka.Będzie Im bardzo ciężko o korzystny wynik tym bardziej że Tomek Jędrzejak jest poobijany po niedzielnym meczu w Polsce.Hammarby już w najmocniejszym składzie i mysle że dzisiaj to oni odniosą zwycięstwo.Na Golloba za bardzo bym nie liczył ale są przecież inni Walasek,Kościecha,Zorro czy Schlein.
na oficjalce Vastervik jest info, że Ułamek za Ogóra wystartuje pod dwójką.. ;) nie wiadomo jak Seba potraktuje to spotkanie, bo tam były spory z szefostwem ekipy. Czy powróci do łask pokazując się z dobrej strony? tego nie wiem! ;)
 
dawid.400 14K

dawid.400

Forum VIP
Sebastian Ułamek - Tomasz Gollob 1 @ 4,00 unibet ⛔ 12-13
Przesadzili. Ja nie mówię że wejdzie napewno ale taki kurs to dla mnie value patrząc na jazdę obu zawodników w Szwecji. Gaszyński z Gollobem w kółko że jest kontuzjowany więc załóżmy że im uwierzę jeśli tak jest to Tomek nie będzie dzisiaj się przemęczał. Sebastian nie był awizowany do składu jednak, dzwon Jędrzejaka w Polsce spowodował zmianę w składzie. Ułamek pojedzie najprawdopodobniej w parze z Okoniewskim który w Szwecji nie jest tak skuteczny jak w Polsce. Ułamek jest najlepszym zawodnikiem Västerviku na swoim torze legitymuje się średnią ~2,0. Gollob natomiast w Szwecji bardziej się oszczędza na wyjazdach tylko średnia ~1,9. Wiem że Gollob w poprzednich sezonach jeździł w barwach dzisiejszych gospodarzy jednak taki kurs dla mnie jest ogromnym value.
 
S 2,4K

soltysiao

Użytkownik
zainteresowalem sie twoim typem ale jak zobaczyłem 3 ostatnie mecze u siebie Ułamka... max 6 pkt to odpuszczam ten typ...
juz wole z zorro -2 w bet365 ✅
edit :
niestety gollob o 1 pkt lepszy od ułamka ale w parze z zorro po 3 wyscigach juz do odhaczenia ;)
 
dawid.400 14K

dawid.400

Forum VIP
Ryan Sullivan over 8 @ 2,20 bet365 ⛔ 7 (3,2,2,0,-) ????
Jeszcze mam dwa typy na Elitsrien. Pierwszy z nich to over punktowy Ryana Sullivana. 9 punktów dla tego zawodnika to nie jest zbyt dużo, zważywszy w jakiej ostatnio dyspozycji jest popularny Saletra. W tym roku na swoim torze tylko raz nie przekroczył granicy 8 punktów i to w meczu inauguracyjnym z Dackarną kiedy zdobył tylko 3 punkty, jednak można wybaczyć tą wpadkę i usprawiedliwić tym że jeszcze nie był spasowany i dogadany z nowymi tłumikami. Średnia na swoim torze ~2,1, jednym zmartwieniem tego typu jest to że jedzie w parze z Bjarne Pedersenem który też na swoim torze jeździ bardzo dobrze. Jednak jeśli Bjarne nie będzie miał dnia konia to Saletra spokojnie będzie punktował na swoim koledze a także na rywalach z Vetlandy i 9 punktów zdobędzie w cuglach.

Maciej Janowski over 7 @ 2,75 bet365
⛔ 4 (3,1,0,d)
Drugi typ w sumie trzeci na over punktowy Maćka Janowskiego. Tu trochę cięższa sprawa dla Polaka by zdobyć 8 punktów, ale jedzie dzisiaj z 1 w parze z Linusem Sundstroemem który na wyjazdach w Elitserien nie zachwyca. Maciej jeden z liderów Piraterny, która ma nadzieję na kolejne zwycięstwo meczowe. Szansa jest i jest to uzależnione właśnie od dobrej postawy zawodnika Betardu Wrocław.
 
kapszti 7,3K

kapszti

Forum VIP
Jarosław Hampel(+0,5)-Jason Crump 1 @ 1,72 Tobet✅
No przyznam się, że bardzo podoba mi się taki kurs na tą parę. Jarek to obecnie najlepiej punktujący zawodnik Eliteserien więc to chyba starcza jako cała rekomendacja. Na dodatek ostatnio znajduję się w znakomitej formie, co potwierdził w weekend w Malilli i Lesznie. Rudy w GP ostatnio bardzo dobrzej jechał do półfinału ale tam zawalił start i marzenia o wygranej prysły. Jason jakoś tak nie specjalnie przykłada się do Eliteserien i stąd dopiero 3 miejsce w drużynie, i dopiero 18 w całej lidze pod względem średniej. Wiadomo, że statystyki nie jeżdżą ale warto wziąć je pod uwagę. Ciekawe jak będzie wyglądał układ par pod nieobecność Janusza Kołodziej, bo nie sądzę by Jarek miał jechać z THJ, gdyż to dwaj najlepsi zawodnicy drużyny. Crump pewnie zostanie pod 5 więc jedzie z rezerwowymi, a ci mu punktów nie powinni odbierać, bo ani Ago, ani Thorssell to nie są zbyt dobrzy zawodnicy.
 
Otrzymane punkty reputacji: +4
x_design 450

x_design

Użytkownik
Vargarna Norrkoeping - Piraterna Motala (+4)
Typ: 2
Kurs: 1.95
Bukmacher: sportingbet

Pojedynek &quot;czerwonej latarni&quot; szwedzkiej Elitserien z wiceliderem tabeli.
Ostatnie cztery mecze to zdecydowane porażki Vargarny. Bilans Piraterny prezentuje się zdecydowanie lepiej - trzy zwycięstwa i porażka z liderem z Kumli. W zespole gości upatruję dobrych występów trójki polskich juniorów - braci Pawlickich i Maćka Janowskiego. W niedzielę Janowski był liderem wrocławian, zdobywając 10 punktów, natomiast Pawliccy wczoraj poprowadzili do zwycięstwa zespół Polonii Piła na trudnym rawickim torze (komplet punktów Przemka, 11 Piotra). Pewnym punktem Piratów z pewnością będzie lider klasyfikacja GP - Greg Hancock. Co więcej, w coraz wyższej formie wydaje się być Szwed Jonas Davidsson.
Typ wygląda dobrze, jednak dwa umieszczone przeze mnie w tym temacie wcześniej chyba jeszcze lepiej. ????
 
L 6

liroy27

Użytkownik
Podziele się w tym tygodniu z wami moimi typami ponieważ zawsze po kolejce się wymądrzam, że miałem racje
Buk BET365
Miedziński und 7pkt st 50zł ew +41.67
Miedziński 7pkt st 10zł ew +50zł

Ktoś dzisiaj pisał, że ten sezon nie należy do Miedzińskiego ostatnie 2 mecze w Polsce pozytywne są przebłyski, ale wątpie żeby to przełożyło się na Szwecje. Gram z podpórką na 7pkt bo wg mnie to max co może dziś zdobyć 6-7pkt.
Ryan Sullivan Powyżej 8 @2.20 20zł ew+24zł
Ktoś napisał że tylko 1 zszedł poniżej poziomu 8pkt z Dacarną (gosp) ale to nie prawda miał wpadke 3 3 1 0 0 podajrze. Ale wierze w niego jeździ tylko w Szwecji i Polsce jest solidny i napewno się przygotuje do tego mecz. Jedyny aspekt przeciw to silny przeciwnik temu nie grałem Protasa over 10pkt w Polsce ok ale w Szwecji różnie bywa.
Lee Richardson -1 (vs Jonas Davidsson +1) st 30zł @2.10 ew +33zł
Fatalny występ Lee w ZG i Rzeszowie, Jonnas super występy... czemu tak gram ? Bo Joonas bedzie mial tylko 4 starty, a Lee obstawiam, że 4 + takty + 15b a dotego dobra forma w Szwecji zapominamy o Polsce (odwrotność Miedziaka)
Jeszcze ako na mecze @14 5zł ew +67,55zł
Indianerna - Vetlandaobstaw. 52-38
Valsarna - Lejonen 49-41
Västervik
- Hammarby 47-43
Vargarna - Piraterna 44-46
Nie rozumiem dlaczego niektórzy grają Hammarby i Lejonel przecież te drużyny na wyjazdach jeżdżą słabo mimo silnego składu (odpowiednik Gorzowa)... wg mnie niepewny jest tylko mecz Var - Pir tam może być i 52-38 jak i 38-52 jednak mam nadzieje, że wszystko będzie się decydować w 15 biegu. Idaianie poradzą sobie z Hamplem i Crumpel wkońcu w 2 meczu nie wygrają.
 
izajasza53 2,7K

izajasza53

Użytkownik
Wiecie coś na temat dzisiejszych składów ?
Czy w Lejonel wszyscy jadą? Czy jedzie Ułamek kto za N. Pedersena?
Lejonen Gislaved:
Troy Batchelor, Mikael Max, Chris Holder, Kenneth Bjerre, Darcy Ward, Dennis Andersson, Matthias Thoernblom.
Indianerna Kumla:
Bjarne Pedersen, Niels Kristian Iversen, Piotr Protasiewicz, Joonas Kylmaekorpi, Ryan Sullivan, Antonio Lindbaeck, Simon Gustafsson
 
grzeg232 1,1K

grzeg232

Użytkownik
Hammarby Sztokholm - Vargarna Norrkoeping (hc 0:12) 1
Beniaminek rozgrywek podejmie na własnym torze zespół, który miał zdobyć medal w tym roku. Na razie jednak to gospodarze są o krok od polayoff, a goście od nich bardzo daleko. Hammarby zaskakująco dobrze prezentuje się w tegorocznych rozgrywkach. A dlaczego? Dlatego, że wygrali 6 meczów na 6 rozegranych u siebie. W tabeli dość ciasno:
3. Hammarby 18pkt.
8. Vargrana 11pkt.
Pomiędzy 2 a 8 zespołem tylko 8 pkt. różnicy.
Wilki mocno zawodzą w tegorocznych rozgrywkach. Dodatkowo nie pojedzie Pedersen, który jest poobijany po wczorajszych wywrotkach w Anglii. Zabraknie też Kasprzaka i Woffindena. Jak widzimy ubytki kadrowe spore. Gospodarze w pełnym składzie, z Gollobem i Walaskiem. Ponadto ostatnio znakomicie pojechał Karpow (13 pkt. +1 bonus) i pojedzie dzisiaj w pierwszym składzie. W pierwszym pojedynku z Hammarby przegrałojavascript:void(0) 37:53. Rewanż mile widziany, handi -12 powinien spokojnie zostać pojechany przez gospodarzy.
Hammarby Sztokholm:
1. Grzegorz Walasek
2. Robert Kościecha
3. Tomasz Gollob
4. Andriej Karpow
5. Rory Schlein
6. Magnus Zetterstroem
7. Henrik Karlsson
Vargarna Norrkoeping:
1. Lee Richardson
2. Michael Jepsen Jensen
3. Adrian Miedziński
4. Maksims Bogdanovs
5. Nicki Pedersen z/z
6. Eric Andersson
7. Kim Nilsson
 
K 108

kefir70

Użytkownik
Lejonen - Indianerna 1 1.60 3/10 Unibet 19.00 -
Lejonen wystawiło taki skład , że po prostu szczęka opada.
4 zawodników z których każdy ostatnio świetnie punktuje w zasadzie w każdej lidze , z których każdy może i powinien wyjechać w granicach 10 pkt. - Holder, ward, K.Bjerre , Batchelor.
Do tego solidni Max + Andersson(ten na rezerwie) - razem ok.10 pkt.
Thoernblom - 1-2 pkt.
Powinien byc przekonywujący win gospodarzy - ale handi nie gram bo 1.60 za czysty win tez dobre.
Co do gości : Iversen - ostatnimi czasy w lidze słabiutko - robi po 4-5 pkt.
Gusstaffson - podobnie.
Pedersen Bjarne - w kratkę , podobnie KYlmeakorpi, Lindback. A sam Protasiewicz i Sullivan takiego meczu nie wygraja.
Dodajmy , że Indianie maja juz awans do play-offów z 1 miejsca zagwarantowany - a więc i motywacja jakby mniejsza.
 
shon19 40

shon19

Użytkownik
Coś mało narazie typków;) Ja od siebie dorzucę to z Unibet
Hammarby-Vargarna (0-12,5) 1 1,65 ⛔ 12-punktowa wygrana:?
F. Lindgren- Harris 1 1,72 ⛔
Moim zdaniem dzisiaj Vargarna nie będzie miała nic do powiedzenia w meczu z niesamowicie silnym u siebie Hammarby i przegra wysoko w granicach 18-20 punktów.
Co do Lindgrena to wraca po kontuzji ale jak pokazały mecze w Polsce i Anglii to śladu po niej już praktycznie nie ma, a forma Szweda jest wysoka. Harris jak to Harris;) Moim zdaniem dzisiaj 8 punktów nie przekroczy a Lindgren zakręci się wokół 10-11 punktów
 
K 108

kefir70

Użytkownik
A.Miedziński under 11 pkt 2.00 5/10 Bet365 19.00 - ok, rozumiem , że Miedziński pojedzie 5 a może i 6, 7 biegów (dodajmy może) ale w swoich ostatnich 3 meczach w szwecji na wyjazdach zdobył odpowiednio 1 !!!! Pkt , 3 pkt , 5 pkt (każdy w 4 biegach).
Dzisiaj jesli pojedzie w nominowanym - góra 1 pkt. w swoim 14 biegu góra 1 pkt. Powiedzmy , że w ramach rezerwy taktycznej tez ujedzie 1 pkt. W swoim 3 biegu 1 lub 2 pkt (Gollob i Karpow) w swoim 7 też 1 lub 2 pkt (Walasek i Kościecha), w swoim 12 biegu 0-1 pkt (Karpow , Schlein , Jepsen Jensen). zz za Pdersena 1 pkt.
czyli w super optymistycznym wariancie ma 9 pkt !!! , a w wariancie realnym 5-6 pkt.
Dla mnie super bet
 
S 2,4K

soltysiao

Użytkownik
Nicholls-Piotr Pawlicki+0,5 1 1,65 ⛔ fatalnie...
Hammarby 1,07 ✅
ako 1,76 tobet
Składy są można typować. Nicholls ma biegi z : 2x L.Lindgren, 1x Buczek , 1x Nermark - juz na samych kolegach z zespolu moze spokojnie zdobywac punkty. Polak jedzie z : 2x z bratem, 1x Sundstroem, 1x Herbi. W pojedynku z Herbim szans nie ma, od Przemka tez powinien byc slabszy, Linus rowniez jest lepszym zawodnikiem niz młody Piotr. Tak wiec na pojedynkach wewnatrz zespolowych Nicholls zyskuje i to sporo. Dodajac do tego ze to Przemek jako pierwszy bedzie zastepowal w razie czego innego zawodnika a wsrod gosci Nicholls zapewne a nie Ludvig to kolejny plus tego typu. Po trzecie nasza para spotyka sie trzykrotnie i to rowniez dziala na korzysc Anglika bo ten powinien byc lepszy od Polaka.
O Hammarby pisac mi sie nie chce bo koledzy powyzej pisali a grali nawet z handicapami wysokimi tak wiec niby pewka na dorzutke.
 
x_design 450

x_design

Użytkownik
Vargarna - Indianerna
Joonas Kylmäkorpi
Typ: over 10,5 points
Kurs: 2.05
Bukmacher: Tobet

Pod nieobecność Ryana Sullivana i Piotrka Protasiewicza to właśnie w dużej mierze na ramionach Joonasa Kylmäkorpiego spoczywać będzie wynik Indianerny Kumli. Zespół lidera Elitserien będzie stosował z/z, także Fin może liczyć na sześć startów. Dodatkowo może jechać jako rezerwa taktyczna, gdyż w mojej ocenie Indianie skazani są dziś na porażkę. W ostatniej kolejce Kylmakorpi był liderem swojego zespołu, zdobywając 11+1 punktów w czterech startach. W lidze szwedzkiej idzie mu bardzo dobrze, pokonuje teoretycznie lepszych rywali. Dziś będzie prowadzącym parę, także liczę na co najmniej 11 oczek tego zawodnika.


Elit Vetlanda - Lejonen
J. Hampel - K. Bjerre
Typ: 1
Kurs: 1.40
Bukmacher: Unibet

Co tu dużo pisać - dyspozycja Hampela na chwilę obecną jest zdecydowanie wyższa niż Duńczyka. W ostatnim GP Jarek zajął 2. miejsce, natomiast Bjerre 13. Polak na swoim torze w Vetlandzie rzadko musi uznawać wyższość rywali. Jest liderem zespołu i liczę dziś na jego sporą zdobycz punktową.

Dodatkowo:
Vetlanda - Lejonen @ 1.30
 
niccolo7 1,8K

niccolo7

Użytkownik
Jak już wiadomo, Hammarby jedzie do Hagfors osłabione brakiem Golloba i Karpova. Za Tomka będzie stosowane ZZ, więc większa odpowiedzialność za wynik spocznie jego kolegach. Jednym z nich jest Robert Kościecha, dla którego bet365 wystawił linię 6 pkt na ten mecz. Mimo, że jest to wyjazdowy mecz, to mając w perspektywie co najmniej 5 biegów, zdobycie przynajmniej 7 &quot;oczek&quot; jest dość prawdopodobne. Szczególnie, że reprezentant bydgoskiej Polonii błysnął w poprzedniej kolejce Elitserien, zdobywając 12 punktów i 2 bonusy. Z kolei dwa tygodnie temu w wyjazdowym pojedynku z Vastervik zapisał na swoim koncie 6 punktów przywiezionych w 4 startach, co również jest wynikiem przyzwoitym. Jedzie w parze z Gregiem Walaskiem, który ostatnio lekko spuścił z tonu i nie jest już tak skuteczny jak we wcześniejszych meczach. Poza tym obaj nieźle rozumieją się na torze, bo razem jeżdżą w Bydgoszczy, dzięki czemu Robertowi łatwiej powinno być o punkty aniżeli jeżdżąc w parze z Tomkiem. Oczywiście nie można zapominać o przeciwnikach, którzy na własnym torze są bardzo groźni, ale jeśli tylko Kościecha pojedzie tak jak w poprzednich spotkaniach to powinien uzbierać co najmniej te 7 punktów. Ja uznałem, że warto to zagrać, bo kurs oferowany przez buka jest atrakcyjny.
Robert Kościecha powyżej 6 punktów # 2,37 bet365 ⛔ (1 pkt)
 
shon19 40

shon19

Użytkownik
Vargarna - Indianerna
Joonas Kylmäkorpi
Typ: over 10,5 points
Kurs: 2.05
Bukmacher: Tobet

Pod nieobecność Ryana Sullivana i Piotrka Protasiewicza to właśnie w dużej mierze na ramionach Joonasa Kylmäkorpiego spoczywać będzie wynik Indianerny Kumli. Zespół lidera Elitserien będzie stosował z/z, także Fin może liczyć na sześć startów. Dodatkowo może jechać jako rezerwa taktyczna, gdyż w mojej ocenie Indianie skazani są dziś na porażkę. W ostatniej kolejce Kylmakorpi był liderem swojego zespołu, zdobywając 11+1 punktów w czterech startach. W lidze szwedzkiej idzie mu bardzo dobrze, pokonuje teoretycznie lepszych rywali. Dziś będzie prowadzącym parę, także liczę na co najmniej 11 oczek tego zawodnika.
Też to zagrąłem, to z kim pojedzie zadecydowało, bo dzięki temu zdobędzie już dużo punktów na samych kolegach z drużyny, którzy nie powinni mu w tym przeszkodzić
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom